Filme online
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Filme online

Filme online gratis cu subtitrare in limba romana.
 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  ConectareConectare  

 

 Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film

In jos 
AutorMesaj
Vivian
Admin
Admin
Vivian


Numarul mesajelor : 1796
Localizare : RO
Data de inscriere : 21/02/2009

Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Empty
MesajSubiect: Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film   Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_minitime1Mar Iun 28, 2011 5:12 am

Mai intai va voi spune de ce programe aveti nevoie sa duceti toata operatiunea pana la capat.



Important: Filmele in care s-au introdus subtitrarile folosind aceasta metoda trebuie uploadate doar pe site-uri ce accepta fisiere AVI (divx) si sunt vizionate cu Divx Web Player-ul. Daca le adaugati pe site-uri care vi le transforma in flv (gen videoweed, megavideo) nu va mai functiona subtitrarea.


    1. Descarcam AVIAddXSubs, apoi il dezarhivam folosind Winzip. Dupa care mergem in directorul unde l-am dezarhivat si facem dublu click pe AVIAddXSubs.
    Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S1

    2. Unde scrie Filename, in partea dreapta observati un buton cu "..." notat cu 1 pe imagine faceti click pe el si alegeti filmul, fisierul .avi in exemplul nostru "Out Cold (2001).avi". Campul de Output Folder de sub Filename reprezinta locul unde va fi salvat noul fisier (adica filmul) cu subtitrarea inclusa, daca il lasati gol filmul fa fi salvat in acelasi director ca cel de la Filename doar ca va avea extensia .divx.
    Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S2

    3. Acum ne asiguram ca subtitrare care o avem este in format .srt, noi in cazul de fata avem in format .sub si nu o vom putea introduce in film doar daca o convertim in .srt sa o poata recunoaste programul.

      3.0 Deschidem Subtitle Workshop, dam din meniul de sus File -> Load subtitle alegem subtitrarea noastra in format .sub, dam Open apoi dam Save As si alegem ca format SubRip si dam dublu click pe el apoi Save si gata, am convertit subtitrarea in format srt.

      sau

      3.1 Deschidem programul care l-am descarcat la inceput SubtoSrt, va aparea o fereastra mica cu programul iar unde scrie Sub file apasam la fel pe butonul cu "..." din partea dreapta, alegem subtitrarea care dorim sa o convertim ( in cazul nostru "Out Cold (2001).sub" dam Open apoi apasam pe Convert.
      Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S6

      Va aparea mesajul "Status: Done" care ne da de inteles ca a fost convertita cu succes si veti observa ca in directorul unde se afla veche subtitrarea a mai aparut inca una cu extensia .srt.
      Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S8

    4. Acum revenim la fereastra cu AVIAddXSubs si urmam pasii din imaginea de mai jos:
      4.1 Facem click pe Configuration 1.
      4.2 Selectam Sub1.
      4.3 Alegem la Character set -> "East Europe".
      4.4 La Language alegem Romanian.
      4.5 Facem click pe Create xSub or Idx/Sub sa revein la prima fereastra si dupa ce am verificat ca subtitrarea .srt se afla in acelasi directorul cu filmul si au acelasi nume ex: vedeti imaginea de mai sus ( Out Cold (2001).avi / Out Cold (2001).srt ) urmam pasul 4.6.
      4.6 Apasam Start.
    Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S3

    5. Dupa ce ati dat start veti observa ca programul va incepe sa-si faca treaba care dureaza maxim 2 minute.
    Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S4

      5.1 Cand a terminat va aparea un mesaj cu "Completed in x min" iar in directorul unde aveati filmul veti observa ca a mai aparut un fisier cu acelasi nume, acela este filmul nostru care l-am convertit si are inclusa si subtitrarea.
      Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S7

        5.1.1 In caz ca nu ati facut ceva bine si cand dati start o sa va apara o eroare cum e cea din imaginea de mai jos inseamna ca subtitrarea .srt nu se afla in acelasi directorul cu filmul si rezolvam foarte usor problema copiind-o unde se afla si filmul.
        Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S10



    6. Ok, dupa ce s-a efectuat totul cu succes ca sa fim siguri de acest lucru deschidem filmul in format .divx (adica ce-l care l-am creat noi si include si subtitrarea) cu VLC Player, si urmama pasii din imaginea de mai jos pentru a vedea daca intradevar subtitrarea chiar functioneaza:
    Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film S5



    7. Cum vedeti pe site subtitrarea dupa ce ati uploadat filmul cu subtitrarea inclusa:

      Apasati click dreapta pe film in timp ce acesta ruleaza sau e pe pauza, o sa va apara un meniu cu mai multe optiuni iar ceea ce ne intereseaza pe noi acum este ca optiunea in care scrie Subtitle tracks sa fie accesibila ( odata ce ati facut bine ce v-am zis mai sus este cu siguranta ) si alegem de acolo subtitrarea dorita (RO).
      Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film Icon_reimg_loadingCum sa introduceti subtitrarea intr-un film Subtitrare

Sus In jos
https://filme-online.forum.st
 
Cum sa introduceti subtitrarea intr-un film
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Filme online :: Tutoriale-
Mergi direct la: